Najem mieszkań w czasie pandemii

Zanim 15 marca 2020 roku ogłoszono lockdownw Polsce, mieszkania na wynajem zachwalano jako inwestycję idealną. Pandemia wpłynęła jednak znacząco na rentowność najmu.
Mieszkania na wynajem od kilku miesięcy tanieją przez gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Według raportu Expandera za najem mieszkania płaciło się w II kwartale 2020 r. więcej niż przed rokiem, jednak zaledwie o 2–3 proc.
Obserwowany od marca spadek cen wynajmu mieszkań trwa nadal. Jak podają analitycy Expandera, obniżki spowodowane pandemią były tak duże, że niemal całkiem zniwelowały duże wzrosty obserwowane w 2019 r. oraz w styczniu i lutym 2020 r. Trudno w tej sytuacji o wysokie zyski z wynajmu.
Wynajem lokali mieszkaniowych wciąż może być dobrym interesem, ale trzeba wiedzieć, w jaki sposób i w jakich obszarach się tym zajmować.

Od początku marca największe uderzenie związane z pandemią koronawirusa zaliczył najem krótkoterminowy. Od razu został zatrzymany i wyzerował swoje przychody. Widać, że te najnowsze modele biznesowe związane z najmem nieruchomości od razu zostały poszkodowane bardzo mocno. Najem długoterminowy aż tak nie ucierpiał.

Rynek najmu długoterminowego wciąż jest płynny, ale i tego segmentu rynku nie ominęły zachwiania. Nie ma biznesu najmu długoterminowego bez najemców. Studenci wrócili do domów, Ukraińcy tak samo, te dwie grupy zostały zaburzone. Jak zaznacza, jest sporo umów, które są negocjowane, najemcy wnioskują o obniżenie stawek czynszów z powodu nieobecności.

Można powiedzieć, że jeśli lokal jest pusty i teraz ktoś szuka najemcy, to jest dosyć trudno go znaleźć. Przestrzega się jednak przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o zmianie strategii.

Tak to wygląda z punktu widzenia analiz. Pandemia koronawirusa dotknęła nas wszystkich w jakimś stopniu. Jednak jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie należy popadać w panikę, ale właściwie przygotować swoje mieszkanie i spróbować je jak najkorzystniej wynająć.

Jakiś czas temu przeprowadziłam niewielką analizę w grupie około 100 wynajmujących swoje lokale. Wszyscy zgodnie podkreślają, że spadek zainteresowania jest widoczny, jednak lokale nie stoją puste. Rzeczywiście w obrębie Warszawy lokale nie wynajmują się w ciągu godziny od wystawienia ogłoszenia, tak jak było wcześniej. Telefonów jest mniej. Jednak czy to jest najistotniejsze. Wystarczy ten jeden telefon, po którym podpisujemy umowę.

Zatem jeżeli jesteś na początku drogi do wystawienia mieszkania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak wynająć mieszkanie w czasach covida?

Szczególnie w tym czasie warto podkreślić atuty Twojej nieruchomości, tak by prezentowała się w najbardziej atrakcyjny sposób pośród innych ofert.

Zanim zrobisz zdjęcie do oferty lub zaprosisz potencjalnych wynajmujących, koniecznie uporządkuj powierzchnię. Nie szczególnie zachęcające jest pranie suszące się na widoku, czy góra naczyń piętrząca się w zlewie. To pozornie nic nie znaczy, przecież nie jest to dziura w ścianie. Jednak pierwsze wrażenie jest tylko jedno. Zatem uporządkuj i przeorganizuj wnętrze, by było maksymalnie funkcjonalne i przyjazne, dzięki czemu wyzwoli pozytywne emocje i zrobi dobre wrażenie na klientach.

Robiąc zdjęcia do oferty, zadbaj o to, aby były robione, gdy w pomieszczeniach jest jasno, wykorzystując do tego naturalne światło. Dzięki temu uzyskasz efekt świeżości, który możesz dodatkowo podkręcić, stawiając na stole świeże kwiaty, lub talerz z ciastkami.

Potencjalny odbiorca poczuje domową atmosferę i już jesteśmy bliżej pozytywnej decyzji.

Robiąc takie zdjęcia, spraw, aby uwaga wynajmującego była skupiona na zaletach mieszkania.

Zwróć uwagę, że mieszkanie jest dobrze skomunikowane, do parku jest blisko lub placówek edukacyjnych. Wszystko w zależności, jakiego wynajmującego poszukujesz.

To dość łatwe zadania, które można zrobić we własnym zakresie. Jeżeli z jakiegoś powodu, uznasz, że przydałoby się wsparcie, z przyjemnością pomogę Ci profesjonalnie przygotować Twoją nieruchomość, dzięki czemu szybciej znajdziesz nowych najemców .

 

 

Podziel się swoją opiniąMagda

3 lata temu

Pani Asiu, dzięki Pani pomocy mieszkanie wynajęło się w ciągu kilku dni... a przez pandemię czekało na nowego najemcę kilka miesięcy! 🙂 Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na Pani pomoc. Pozdrawiam serdecznie. 🙂

Joanna Maciejewska

3 lata temu

Pani Magdo, cała przyjemność po mojej stronie.

Newsletter

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z nowościami.

Współpraca

Kontakt

  • ul. Partyzantów 13 I
    05-850 Ożarów Mazowiecki

  • 512 307 537

  • joanna@organizujedom.pl

Czym się zajmuję?

Twoja nieruchomość znajduje się w Warszawie lub jej okolicy, a Ty chcesz ją odgracić i uporządkować? Jesteś we właściwym miejscu. Przejdźmy ten proces razem.

OrganizujeDom.pl | Copyright © 2020 All Rights Reserved.