Porządek w domu — praktyczne rady

Obecnie wszystko, co może skrócić pracę przy domu, jest mile widziane. Skorzystaj z mojego doświadczenia i zyskaj kilka cennych chwil dla siebie. Im więcej patentów, tym więcej czasu wolnego.

IMG_20240416_074445303

Odgracanie kuchni - witaj minimalizmie

Ostatnio zakończyłam remont swojej kuchni.
Trwał 4 lata. To nie dlatego, że ekipa nawaliła. TYLKO pozbywałam się nadmiaru. Tylko tyle i aż tyle. Zaczynałam od zagraconej kuchni, w której byłam przekonana, że wszystko jest potrzebna do chwili obecnej gdy mam o 2/3 szafek mniej, nie marnuję jedzenia oraz pieniędzy, a przygotowywanie posiłków sprawia mi przyjemność. Samo wejście do kuchni jest przyjemne.
Czytaj dalej 
04/16/2024 - Joanna Maciejewska
pokój dziecka

W poszukiwaniu dodatkowej przestrzeni w pokoju dziecka

Patrząc na regał pełen różności świata dziecięcego, młoda osoba oceniła, że wszystko jest potrzebne, jednak by stworzyć galerię prac dziewczynki zafascynowanej malarstwem, należało odgracić przestrzeń. Na regale były gry, puzzle, przybory do malowania i książki. W pierwszej kolejności wspólnie z Klarą zdjęłyśmy wszystko z regału. Zależało mi aby była obecna podczas całego procesu. Mimo, że jest 8 letnim dzieckiem, uważam że zasługuje na taki sam szacunek jak dorośli i powinna osobiście podjąć decyzje co jest jej potrzebne. Wzięła do ręki każdą rzecz, dzięki temu podejmowała szybkie decyzje co lubi, a co już nie jest jej potrzebne. Podeszła bardzo skrupulatnie do zagadnienia i wkrótce przed nami wyrosła dość duża górka rzeczy do oddania. Doskonale sobie poradziła. Na zdjęciach nie jest to tak widoczne natomiast w wyniku declutteringu udało się wygospodarować 2 półki na prace plastyczne, które już nie poszukują swojego miejsca leżąc pod biurkiem.

Czytaj dalej 
03/08/2024 - Joanna Maciejewska
dziecięca garderoba

Decluttering pokoju dziecka przed przeprowadzką

W związku ze zbliżającą się przeprowadzką Klientka poprosiła mnie o pomoc w redukcji liczby ubranek w pokoju pięcioletniej córki. Głównym problemem poza ubrankami były niewielkie zabawki. Ubranka przejrzałyśmy z mamą. Wiele z nich okazało się za małe. Części dziewczynka nie lubiła i nigdy nie nosiła. Po przejrzeniu dokładnie wszystkich ubranek pozostało ok 30% ubranek. Z uwzględnieniem tych, do których dziecko musi jeszcze dorosnąć.

Gdy dziewczynka wróciła z przedszkola, wspólnie przejrzałyśmy zabawkami. Zależy mi aby dziecko było obecne podczas odgracania jej zabawek. To mały człowiek, któremu należy się szacunek i unikam wyrzucania zabawek bez wiedzy zainteresowanej. Tu było ważne, aby zachować te, które dziecko lubi.

Dzieci niezmiennie  zaskakują. Gdy zapewni się im przestrzeń bez rozpraszaczy i opowie o swoim pomyśle na redukcje zabawek, podejmują konkretne i szybkie decyzje co do swoich rzeczy. Tak było również w tym przypadku. Z rzeczy które przeglądałyśmy pozostało ok 40%.

Czytaj dalej 
03/07/2024 - Joanna Maciejewska
łóżko

Wiosenny decluttering szafy

Zimą przyroda zwalnia, a my razem z nią. Jest to czas na przemyślenia i obmyślenie planu na zbliżającą się wiosnę i lato. Gdy pierwsze rośliny wychodzą z ziemi, czujemy narastającą chęć na zmianę. Dobrym początkiem jest odgracenie szaf. To kategoria, która jest w całym domu i ma bardzo wiele elementów. Klientka zachęcona opowieściami, że po declutteringu szafy, będzie miała się wreszcie w co ubrać, zaprosiła mnie do zrobienia porządku w swoich ubraniach i akcesoriach. Przejrzałyśmy wszystkie kategorie: buty, ubrania wierzchnie, ubrania po domu, do pracy, bieliznę, a nawet ubrania sezonowe chowane pod łóżkiem. Gdy skończyłyśmy z jej szaf wyjechało 15 dużych toreb ubrań i dodatków, które zasiliły organizacje pomocowe, a sama klientka po paru tygodniach zadzwoniła do mnie i powiedziała, że miałam rację. Zostawiając w szafie tylko rzeczy, które lubi i dobrze się w nich czuje - wreszcie ma się w co ubrać. Mimo, że ubrań jest o 60% mniej.

Czytaj dalej 
03/07/2024 - Joanna Maciejewska
olga

Mała zmiana, może być początkiem wielkiej podróży

Ta realizacja nie była spektakularna. Nie wywiozłam setek worków niepotrzebnych i nielubianych przedmiotów. Ona była początkiem. Początkiem wielkiej podróży, która zaczęła się od małego kroku. Tym krokiem było ułożenie pościeli i ręczników na zaledwie dwóch półkach. Ktoś mógłby powiedzieć czym tu się chwalić. Otóż jest. Przyjemność jaką dostarczała uporządkowana malutka domowa przestrzeń, stała się motorem zmian, które następowały w innych pomieszczeniach. Najwyraźniej stało się to we właściwym czasie. Teraz Olga czerpie przyjemność z małych zmian - uporządkowania szafki w łazience czy szuflady ze skarpetkami. I pracuje, cały czas pracuje. Małymi krokami, w swoim tempie, bez presji odkrywa z przyjemnością, że sam proces declutteringu domu jest niezwykle satysfakcjonujący. 

Czytaj dalej 
03/07/2024 - Joanna Maciejewska
1000 rzeczy mniej

Podsumowanie - odgracanie - decluttering

Nigdy nie robię rocznych podsumować, staram się doceniać pozytywne aspekty na co dzień. Uznałam jednak, że to dobry punkt zaczepienia, aby pokazać namacalne skutki przeprowadzenia declutteringu w swoim domu. Oczywiście tym podstawowym jest pozbywania się przedmiotów, ale za tym jest i masa pozytywnych skutków ubocznych.

Czytaj dalej 
02/20/2024 - Joanna Maciejewska
kroki

Odgracanie domu w małych krokach

Najpierw poniedziałek, później odliczanie do weekendu, aż w końcu wolne, które mija szybciej niż byśmy tego chcieli, lato, lato i po lecie i tak w kółko. Trochę jak chomik w kołowrotku. Znasz to? A gdzie tu jeszcze czas na odgracanie?

Czytaj dalej 
01/16/2024 - Joanna Maciejewska
250850817_848656855819834_6490821236619436792_n

10 zasad, które ułatwią życie bez nadmiaru

Otaczający nas świat, niesie ze sobą mnóstwo wyzwań. Mamy mnóstwo aplikacji, które ułatwiają życie, skracają przebiegi. W którymś momencie odkryłam, że to pozory. Jeżeli sama nie wezmę sterów w swoje ręce i nie wybiorę tego co dla mnie dobre, będę się zapadać w pułapkach świetnego marketingu i wszechogarniających mnie pokus. Szczególnie w grudniu nie chcę biegać po sklepach, chcę ten czas mieć dla siebie i swoich bliskich. Chcę się koncentrować na ludziach, a nie na rzeczach. I co w związku? Myślę, że właśnie teraz warto jest spojrzeć obiektywnie na swoje możliwości i zasoby, a potem pozwolić sobie na niedoskonałości, błędy, realizację zadań w 85% i zdrową asertywność. Na swoje potrzeby stworzyłam sobie listę, która wyjątkowo skutecznie powstrzymuje mnie przed kolejnymi zakupami.

Czytaj dalej 
12/12/2023 - Joanna Maciejewska
368565910_1130415565029346_126315514487113720_n

Wprowadzisz ład i harmonię, gdy zredukujesz nadmiar

Gdy myślimy o zrobieniu porządku, nie wiedzieć czemu pierwszą myślą jest dokupienie nowych szaf i pudełek (sorterów, organizerów, koszyków i pudełek). Ta czynność powinna się znaleźć pod koniec planowanego declutteringu.

Mając mało miejsca w pierwszej kolejności musisz pomyśleć o redukcji rzeczy, ponieważ nawet najlepsze sortery i szafy, również zabierają przestrzeń, której tak bardzo potrzebujesz.

Czytaj dalej 
11/22/2023 - Joanna Maciejewska
368556122_611046524557409_2060893276520086561_n

Miej mniej rzeczy

Gdy myślimy o zrobieniu porządku, nie wiedzieć czemu pierwszą myślą jest dokupienie nowych szaf i pudełek (sorterów).

Mając mało miejsca w pierwszej kolejności musisz pomyśleć o redukcji rzeczy, ponieważ nawet najlepsze sortery i szafy, również zabierają przestrzeń, której tak bardzo potrzebujesz.

Czytaj dalej 
11/02/2023 - Joanna Maciejewska

Newsletter

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z nowościami.

Współpraca

Kontakt

  • ul. Partyzantów 13 I
    05-850 Ożarów Mazowiecki

  • 512 307 537

  • joanna@organizujedom.pl

Czym się zajmuję?

Twoja nieruchomość znajduje się w Warszawie lub jej okolicy, a Ty chcesz ją odgracić i uporządkować? Jesteś we właściwym miejscu. Przejdźmy ten proces razem.

OrganizujeDom.pl | Copyright © 2020 All Rights Reserved.