Co warto wiedzieć o postępowaniu spadkowym?

Jak uregulować status prawny nieruchomości?

Własne mieszkanie jest nadal marzeniem wielu. Już nie chcemy w nieskończoność mieszkać z rodzicami. Coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania zgodnie z kierunkiem studiów czy pracy. Czasami jednak życie podejmuje za nas ważne decyzje.

Zdarza się, że w sposób nieoczekiwany otrzymujemy mieszkanie w spadku. Umiera osoba bliska i pozostawia mieszkanie lub nieruchomość zabudowaną domem. Dla jednych jest to zbawienie, dla drugich kula u nogi. Co mogę o tym powiedzieć? Co ważne...

W jaki sposób możemy stać się spadkobiercą?

1. na podstawie ustawy -czyli jesteśmy najbliższą rodziną zmarłej osoby i zgodnie z zapisami ustawy w pierwszej kolejności właśnie nam należy się spadek. W tej grupie najczęściej pojawiają się dzieci, małżonek potem rodzice, dziadkowie i rodzeństwo, na samym końcu dalsza rodzina. Wszystko jest zależne od tego, kto doczekał chwili otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy),

2. na podstawie testamentu -czyli bliska osoba sporządziła testament odręczny, notarialny (lub testament szczególny) i w nim wskazała nas jako spadkobierców,

3. ostatni, ale nie mniej istotny to gdy osoba mająca pierwszeństwo do spadku przed nami odrzuciła spadek lub osoba wskazana w testamencie nie dożyła jego otwarcia, czyli w jej miejsce wchodzą jej spadkobiercy.

Są to najczęstsze formy nabywania spadku.

Gdy już pożegnamy bliską osobę, należy się zastanowić co zrobić z jej majątkiem. Należy pamiętać, że spadek to nie zawsze manna z nieba. Często czyhają na nas przykre niespodzianki, jakie pozostawił po sobie zmarły, w postaci np.: długów. Dlatego nie należy odkładać w nieskończoność spraw spadkowych.

Czynności, które należy podjąć po śmierci bliskiej osoby

W pierwszej kolejności należy przejrzeć dokumenty osoby zmarłej. Znajdziemy tam dokumenty mieszkania, polisy ubezpieczeniowe, informacje dotyczące pochówku, być może testament. W najgorszym wypadku stosy piętrzących się rachunków i wezwań do zapłaty.

Odrzucenie spadku

W takim przypadku powinna nam się zapalić czerwona lampka. To prawie zawsze wróży kłopoty. Warto dokładnie przejrzeć dokumenty i ocenić czy wartość długów nie przewyższa wartości masy spadkowej (czyli aktywów). Jeżeli tak, należy się zastanowić nad odrzuceniem spadku, aby w przyszłości nie odpowiadać za długi spadkowe. Ustawodawca na te przemyślenia dał nam 6 miesięcy. Jednocześnie dla osób niezdecydowanych, wprowadził dodatkową ochronę, a mianowicie po upływie tego terminu nie odpowiadamy całym majątkiem za długi spadkowe, ale jedynie do wysokości masy spadkowej (przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza). Jeżeli jednak chcemy przyjąć spadek mamy znowu dwie drogi dłuższą, czyli postępowanie spadkowe przed sądem oraz krótsze, czyli poświadczenie dziedziczenia u notariusza.

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza

Dzisiaj podstawowe informacje na temat postępowania spadkowego przed notariuszem. Jest mi to zdecydowanie bliższe i dobrze znam mechanizmy, które nim rządzą.

Od 1 marca 2009 roku ruszył rejestr notarialnych poświadczeń dziedziczenia. Zastępuje on sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Niewątpliwą zaletą tej drogi jest prostota oraz oszczędność czasu.

Zanim umówimy się z notariuszem na czynność, należy zebrać wszystkie dokumenty. Można to uczynić osobiście, telefonicznie lub w jakikolwiek inny sposób. Może być to dowolnie wybrana kancelaria notarialna. Nie występuje tu rejonizacja jak w przypadku postępowania sądowego.

Potrzebne dokumenty

Tak jak przy każdej innej czynności notarialnej, notariusz działa na podstawie dostarczonych dokumentów urzędowych. Na ich podstawie jest wstanie wykazać pokrewieństwo pomiędzy osobami dążącymi do przeprowadzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Z całą pewnością najważniejszy jest akt zgonu, następnie notariusz zapyta, czy zmarła osoba sporządziła testament.

Kolejne dokumenty to akty stanu cywilnego takie jak akty małżeństwa i urodzenia.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć jakie to dokumenty, ponieważ w każdym przypadku mamy do czynienia z innym stanem prawnym. Dla przykładu jedna osoba będzie kawalerem, którego rodzice i rodzeństwo nie żyją, ale ma córkę. W tym przypadku wystarczy akt zgonu i akt urodzenia dziecka (jeżeli jest pełnoletnie). Zaznaczyłam, że pełnoletnie, ponieważ notariusz nie ma prawa przeprowadzić postępowania spadkowego, którego uczestnikiem jest małoletni. Inny przykład: mąż zmarł, pozostawił żonę i rodziców. W tym przypadku dziedziczą obie strony, jeżeli nie było testamentu. Należy przedstawić akt małżeństwa zmarłego i rodziców, oraz akt urodzenia zmarłego. Przykłady można mnożyć. Dlatego warto zasięgnąć opinii osoby, która jest biegła w przepisach prawa spadkowego.

Za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna, o której notariusz zawsze informuje.

Jakie czynności przeprowadza notariusz?

Gdy już wszystkie dokumenty zostaną dostarczone, notariusz sporządza następujące dokumenty.

Wszyscy potencjalni spadkobiercy spotykają się w kancelarii notarialnej. Warunek konieczny, muszą być zgodni, w innym wypadku należy udać się do Sądu.

A zatem jeżeli mamy testament, dokonuje jego otwarcia, sporządzając Protokół otwarcia testamentu. Czynność ta kosztuje 50 zł plus 23% podatku VAT. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wypisów. Jedna strona kosztuje 6 zł plus 23%vat. Jeden obowiązkowo do sądu, pozostałe według uznania stron.

Następnie sporządzany jest akt notarialny protokół dziedziczenia zawierający wymagane prawem zgodne oświadczenia spadkobierców. Ta czynność po upływie 6 miesięcy od daty otwarcia spadku kosztuje 100 zł plus 23% vat. Plus koszt wypisów. Jeżeli czynność następuje przed upływem 6 miesięcy, doliczana jest kwota 50 zł plus vat od każdej osoby, za oświadczenie o przyjęcie lub odrzucenie spadku.

Ostatnią i finalną czynnością jest akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia

Na podstawie protokołu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Po zarejestrowaniu w elektronicznym rejestrze poświadczeń dziedziczenia akt nabiera mocy prawnej równorzędnej sądowemu postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia spadkobiercy mogą wykazywać swoje prawa do spadku. Jest to niezbędne podczas sprzedaży lub darowizny nieruchomości. Nawet podczas wynajmowania bywa przydatne.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia dotyczyć może wyłącznie tych spadków, które otwarte zostały od 1 lipca 1984 r. (otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy).

Dla osoby, która pracuje na co dzień na przepisach z zakresu prawa spadkowego to rzeczy oczywiste, natomiast przysłowiowy Kowalski musi się zmierzyć nie tylko ze śmiercią bliskiej osoby, ale również gąszczem przepisów, które zmieniają się każdego roku. Wtedy warto mieć osobę, która pomoże w sposób łagodny przejść przez ten proces. Dowiedz się więcej, w jaki sposób mogę Ci pomóc czytając zakładkę https://organizujedom.pl/

Podziel się swoją opiniąNewsletter

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z nowościami.

Współpraca

Kontakt

  • ul. Partyzantów 13 I
    05-850 Ożarów Mazowiecki

  • 512 307 537

  • joanna@organizujedom.pl

Czym się zajmuję?

Twoja nieruchomość znajduje się w Warszawie lub jej okolicy, a Ty chcesz ją odgracić i uporządkować? Jesteś we właściwym miejscu. Przejdźmy ten proces razem.

OrganizujeDom.pl | Copyright © 2020 All Rights Reserved.