Foliówka czym byłby bez niej dom

Rozmawiałam ostatnio z kilkoma dziennikarzami, którzy chcieli napisać na temat declutteringu w Polsce. Jest to temat stosunkowo młody, dlatego pytania skupiały się wokół interesujących historii oraz zabawnych rzeczy, jakie przechowujemy w domu. Odpowiedź jest zaskakująco nudna.

Bo cóż jest zabawnego w wielkich torbach wypakowanych torebkami foliowymi. Przechowujemy setki torebek foliowych. Schowane są jedna w drugą-jak współczesna forma matrioszki. Foliówka często traktujemy jako przechowalnie rzeczy, na które nie ma miejsca. Jedna z moich klientek była zaszokowana, że po wyjęciu rzeczy z torebek okazało się, że one same zajmowały mnóstwo miejsca.

Nie wiem jak wy, ale ja swoje wykorzystuję jako worki na śmiecie, dzięki temu nie wydaję dodatkowych pieniędzy, ale też ich nie składuję. Mam dosłownie kilka sztuk w szufladzie pod zlewem. Nie są ani ładne, ani w takiej ilości mi niepotrzebne. Resztę oddaję do recyclingu.

Często widywałam stoły w kuchni, pod którymi wręcz piętrzyły się papierowe torby wypełnione foliówkami. Moi klienci zapytani, w jakim celu je przechowują, zazwyczaj odpowiadają szkoda wyrzucić. Rzeczywiście, jeżeli taka foliówka ląduje w zmieszanych, to zdecydowanie szkoda wyrzucić, ale jeżeli do prawidłowego recycklingu, korzystajmy z tej szansy i dajmy im drugie życie.

Rokrocznie produkuje się miliardy opakowań foliowych. Znaczne ich grono nie trafi do drugiego obiegu. Za to nurkując w niegdyś czystych wodach Morza Śródziemnego czy Czerwonego, będziemy je mogli oglądać na dnie zaczepione o kamienie lub co gorsze oplątujące morskie stworzenia.

Warto się zastanawiać ile ich zużywamy. Nie namawiam do całkowitej eliminacji-choć byłoby to cudowne, ale na tę chwilę zupełnie niemożliwe jest wyeliminowanie plastikowych opakowań, ale ograniczajmy ich ilość, a te, z których korzystamy oddawajmy do recyclingu.

Pojawienie się plastiku, zrewolucjonizowało wiele gałęzi gospodarki, w tym ogrodnictwo (plastikowe doniczki, dały możliwość swobodnego przewożenia roślin), kosmetyczny (plastikowe opakowania znacznie obniżyły cenę produktów, dzięki czemu były dostępne dla wszystkich warstw społecznych), czy chociażby spożywcza, która pakuje wszystko nawet 1 ogórka w folię. Jednak bezrefleksyjne wykorzystywanie plastiku, doprowadziło nas na skraj katastrofy ekologicznej.

Wspaniale byłoby znów pod swoimi drzwiami znaleźć butelkę mleka, w szklanej butelce, która podlega zwrotowi. Gdy taka butelka stanowiła wartość, chociażby kilku złotych była już wartością, w przeciwnym razie jest traktowana jak śmieć i trafia tam, gdzie zwykle trafiają śmieci. Szczytem szczęścia jest, gdy jest to pojemnik na plastik, ale często kończy na ulicy, obnażając nasze złe przyzwyczajenia.

Czasu niestety nie da się cofnąć. Mimo wszystko można zacząć od nowa. Co pocieszające, duża część Polaków nauczyła się zabierać ze sobą na zakupy torby wielorazowego użytku. Problemem nadal są tzw. zrywki, które możemy dostać w nieograniczanych ilościach, całkowicie za darmo oraz torebki na pieczywo, które z reguły zawierają plastikową wstawkę, co ostatecznie utrudnia prawidłową segregację tego typu odpadów. Co więcej, niektórzy producenci upodobali sobie pakowanie w folię produktów, które wcale tego nie wymagają. Widok pojedynczo ofoliowanych ogórków i innych warzyw i owoców w supermarkecie nie jest rzadkością. A i nam zdarza się coś zapakować w domu w folię spożywczą, bo tak jest przecież najłatwiej. Jest wiele propozycji, które doskonale zastępują opakowania foliowe i są wielorazowego użytku.

Torba na większe zakupy

Torbę na zakupy, każdy powinien wybrać według swoich preferencji. Ważne, tylko żeby była wytrzymała i wielokrotnego użytku. Można znaleźć torby wykonane z różnych materiałów i w rozmaitych rozmiarach. Wiklinowy koszyk będzie nie tylko fajnym dodatkiem do stylizacji, ale wdzięcznym przyjacielem podczas transportowania produktów do domu.

Woreczki na owoce i warzywa

Jeśli ktoś ma minimalne zdolności krawieckie, zamiast kupować, spokojnie może uszyć własne woreczki np. ze starych firanek. Pozbędziesz się w sposób mądry firanek, których już nie chcesz (ale szkoda wyrzucić), zyskując przedmiot, który będzie Ci służył latami.

Worek na pieczywo

W przypadku pieczywa najlepiej sprawdzą się worki z naturalnego materiału np. bawełny czy lnu. Takie worki nie tylko przydadzą się podczas robienia zakupów, ale również przechowywania pieczywa w domu. Dzięki nim chleb, bułki zachowają świeżość na długo.

Pojemniki na żywność

Pojemniki do przechowywania jedzenia przydadzą się zarówno w domu, jak i na zakupach. Zamiast kupować jedzenie w jednorazowym plastiku, można poprosić sprzedawcę o zapakowanie np. wędliny czy sera do przyniesionego przez siebie pudełka. To korzyść nie tylko dla środowiska, ale też samych produktów, które nie przepadają za folią. Zwykle można kupić pojemniki plastikowe bądź szklane. Te pierwsze, ze względu na swoją wagę, na pewno lepiej sprawdzą się w przypadku noszenia ich na zakupy. Jednak warto zwrócić uwagę, czy użyty plastik jest odpowiednio trwały i nie zawiera BPA.

Opakowania foliowe to tylko jeden z punktów na liście, które zanieczyszczają środowisko.. Jednak ze względu na dużą ilość i łatwość, z jaką dostają się do miejsc, w których nie powinno ich być, można powiedzieć, że stały się one niechlubnym symbolem degradacji środowiska naturalnego przez człowieka. Dlatego warto spróbować alternatyw, które, chociaż w jakimś stopniu pozwolą ograniczyć nam jednorazowy plastik i nie dokładać swojej cegiełki do zaśmiecania ziemi. Jak również nasze przestrzenie domowe będą wolne od tych wcale nie ładnych przedmiotów.

Pamiętaj, wielka podróż zaczyna się od postawienia małego kroku.

Podziel się swoją opiniąNewsletter

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z nowościami.

Współpraca

Kontakt

  • ul. Partyzantów 13 I
    05-850 Ożarów Mazowiecki

  • 512 307 537

  • joanna@organizujedom.pl

Czym się zajmuję?

Twoja nieruchomość znajduje się w Warszawie lub jej okolicy, a Ty chcesz ją odgracić i uporządkować? Jesteś we właściwym miejscu. Przejdźmy ten proces razem.

OrganizujeDom.pl | Copyright © 2020 All Rights Reserved.