Inspiracje od Marie Kondo

Chodząc po forach i różnego rodzaju blogach, jasno wynika, że naszą największą piętą achillesową są szafy, a raczej panujący w nich nieład. Na ten temat napisano już bardzo dużo, pozbierałby się z tego doktorat. Tym razem postanowiłam się odnieść do guru w kategorii uporządkowany dom-Marie Kondo.

Marie Kondo japońską specjalistkę od porządkowania i decydowania czy rzeczy, które nas otaczają, przynoszą nam szczęście, znają i uwielbiają miliony. Teraz gdy mamy czas na to, by zajrzeć do czeluści swoich szaf, możemy zrobić porządki nie tylko tam, lecz również w swojej głowie.

Jak triki Marie Kondo mogą przynieść nie tylko porządek w szafie, lecz również wewnętrzny spokój?

Kondo, często wypowiada się o swoich sześciu regułach sprzątania, lecz również o tym, jak możemy stworzyć azyl nie tylko w naszym mieszkaniu, lecz także w naszych głowach-szczególnie, teraz gdy spokoju potrzebuje niejedna z nas.

Rady Marie Kondo

  • Pytanie siebie, czy dana rzecz "przynosi szczęście" to coś, więcej niż opróżnianie półek.

Marie Kondo podkreśla, że choć reguła dotycząca tego, by patrząc na daną rzecz zastanowić się, czy przynosi nam szczęście, często aplikowana jest do ubrań, można przenieść ją również do bardziej nienamacalnej sfery. To naprawdę może wpłynąć na wydarzenia w twoim codziennym życiu i podnieść twoje poczucie własnej wartości. Docenianie rzeczy i uświadomienie sobie tego, jak wiele rzeczy nas otacza i wspiera, naprawdę daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa

  • Wolny czas można wykorzystać na oczyszczenie naszego otoczenia-dosłownie i w przenośni

Pierwszym krokiem jest wyobrażenie sobie tego, jak mógłby wyglądać nasz wymarzony i idealny styl życia. Jak chciałabyś spędzać czas w domu? Myślenie o swoich celach dotyczących porządkowania otaczających cię przestrzeni jest bardzo ważnym krokiem. W metodzie istnieje bardzo istotna kolejność porządkowania: najpierw zaczynamy od ubrań, później przechodzimy do książek, dokumentów oraz wszelkich różności, a na końcu-do przedmiotów o sentymentalnym znaczeniu.

Zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacja, w której się teraz znaleźliśmy (pandemia), może utrudniać pożegnanie się z przedmiotami, które mają jakąś wartość. Jeżeli jest to dla ciebie zbyt trudne, zwyczajnie złóż swoje ubrania lub poukładaj je w szafie według kolorów - choć brzmi, jak nic wielkiego, naprawdę robi różnicę.

Sześć zasad porządkowania Marie Kondo

Dla tych, którzy nie pamiętają lub nigdy nie mieli okazji zapoznać się z zasadami porządkowania według Kondo, przygotowałam listę sześciu reguł, którymi kieruje się ekspertka. Gotowe?

1. Zaangażuj się w proces decluttering 'u

Choć metoda może wydawać się nieco przytłaczająca, bo wymaga nieco czasu i wysiłku, satysfakcja z osiągniętych efektów będzie jeszcze większa, niż mogłybyśmy przypuszczać. Uwierz w siebie, odetchnij i zacznij. Nie rozpraszaj się, nie porzucaj w rozpaczy góry nieprzebranych ubrań. Dasz radę!

2. Wyobraź sobie swój idealny styl życia, w tym uporządkowany dom

O tym kroku już wspomniałyśmy, jednak jest on niezwykle ważny. Oczywiście, możemy zacząć sprzątać nagle, w wyniku nagłego przypływu energii i impulsu, jednak pomyślmy, w jakim kierunku to pójdzie, jeśli wcześniej nie ustalimy sobie żadnego celu i nie będziemy wiedziały do czego zmierzają nasze akcje?

3. Kluczem do oczyszczenia domu, jest pozbycie się tego, co niepotrzebne

Owszem, jeśli poukładasz wszystko pięknie na półkach, to całość będzie wyglądała o wiele lepiej. Nie zmienia to jednak faktu, że rzeczy nadal byłoby za dużo, a o istnieniu części z nich nawet nie pamiętasz.

4. Nie porządkuj według pokoi, a według rodzaju rzeczy

Według Kondo kluczem do produktywnego sprzątania jest sprzątanie według kategorii, a nie wedle pomieszczeń, które wymagają porządków. Jeśli segregujemy ubrania, zbierzmy wszystkie elementy ubioru ze wszystkich pomieszczeń. To da nam obraz tego, ile właściwie posiadamy.

5. Organizując trzymaj się odpowiedniej kolejności

Podczas porządkowania swojej przestrzeni zacznij od ubrań, następnie sięgnij po książki, dokumenty, a w dalszej kolejności po bliżej nieokreślone przedmioty i na końcu- po rzeczy, które mają wartość sentymentalną.

6. Czy to przynosi ci szczęście?

Najpopularniejszym kryterium, wedle którego decydujemy, czy coś z nami zostaje, czy nie, jest pytanie-czy to przynosi mi szczęście? Marie Kondo radzi, by przedmiot, nad którym się zastanawiamy, wziąć w obie dłonie i spróbować się z nim nieco "skomunikować". Jeśli nasze ciało i umysł podpowiedzą nam, że ta rzecz powinna z nami zostać, wspaniale, jeśli jednak zacznie towarzyszyć nam poczucie przytłoczenia, oznacza to, że nasze drogi powinny się rozejść.

Pamiętajcie o tym, co Marie Kondo podkreśla nie raz-nie decydujecie o tym, co wyrzucacie, a o tym, co zostawiacie ze sobą. Pozostawiajcie w tyle rzeczy nie ze złością i żalem, a z wdzięcznością, że towarzyszyły nam przez tak długi czas. Wypracowanie w sobie zdolności doceniania tego, co znajduje się wokół, przyda się nam nie tylko podczas jesiennych porządków.

 

Marie Kondo jest osobą, która inspiruje miliony ludzi na całym świecie. Ja uważam, że każda osoba biorąc się za decluttering swojego domu i życia, powinna to zrobić w taki sposób, aby czuć komfort i bezpieczeństwo. Nie traktujmy uporządkowania domu, jako krucjaty. Owszem nie jest to łatwy proces i rzeczywiście wymaga zaangażowania czasu i często emocji, jednak najważniejszym celem jest osiągnięcie satysfakcji z czystej i wolnej od nic nieznaczących dla nas rupieci. Jeżeli potrafisz zrobić to samodzielnie lub z pomocą bliskich, to wspaniale. Jeżeli jednak czujesz, że Cię to przerasta, poproś o pomoc specjalistę decluttering 'u. Ja ze swojej strony szczególnie dbam, aby cały proces oczyszczania domu przebiegał w miłej i komfortowej atmosferze.

Podziel się swoją opiniąNewsletter

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z nowościami.

Współpraca

Kontakt

  • ul. Partyzantów 13 I
    05-850 Ożarów Mazowiecki

  • 512 307 537

  • joanna@organizujedom.pl

Czym się zajmuję?

Twoja nieruchomość znajduje się w Warszawie lub jej okolicy, a Ty chcesz ją odgracić i uporządkować? Jesteś we właściwym miejscu. Przejdźmy ten proces razem.

OrganizujeDom.pl | Copyright © 2020 All Rights Reserved.